Bazę dydaktyczną Collegium Witelona Uczelnia Państwowa stanowią budynki zlokalizowane w kompleksie przy ul. Sejmowej, o powierzchni ponad 5 hektarów. Budynki niemal do końca XX. wieku wykorzystywane były jako koszary wojskowe. Poza kampusem, przy ul. Mickiewicza 10, zlokalizowany jest Dom Studenta.
Na terenie kampusu znajdują się trzy budynki dydaktyczne (A, C i E) oraz Ośrodek Projektów i Edukacji (D). W salach dydaktycznych do dyspozycji pozostają m.in. tablice interaktywne, komputery, projektory, telewizory wraz z odtwarzaczami DVD oraz radiomagnetofony. Sale językowe wyposażono w sprzęt audiowizualny: telewizory, odtwarzacze wideo, magnetofony i odtwarzacze CD/DVD.
Studenci kształcą się w komfortowych warunkach w przestronnych pomieszczeniach. W salach ćwiczeniowych i językowych znajdują się dwu i trzyosobowe stoliki oraz krzesła.
- 8 sal wykładowych
- 3 sale językowe
- 16 sal ćwiczeniowych
- 5 pracowni komputerowych
- 5 pracowni medycznych: pracownie umiejętności pielęgniarskich, pracownia opieki długoterminowej, pracownie czynności ratowniczych
- sala kinezyterapii
- sala fizjoterapii i masażu
- rektorat, kancelaria, sekretariaty i dziekanaty Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej oraz pomieszczenia administracyjne
- Czytelnia Naukowa nr 3 i Ośrodek Informacji i Dokumentacji Naukowej
- Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej - zorganizowane jest na wzór prawdziwych szpitali. Umożliwia to kształcenie studentów w warunkach odpowiadających ich późniejszej pracy w placówkach ochrony zdrowia. Praktyczna nauka nie różni się tu od zabiegów wykonywanych „na pacjencie", z tym, że zabiegi przeprowadzane się na fantomach.
- kawiarnia studencka
- siłownia
- fitness club
Ośrodek szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa jest Ośrodkiem szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów. Osrodek wyposażony jest w symulator kolejowy dla maszynisty oraz symulator systemu Kontroli Traffic PKP, które znajdują się na wyposażeniu Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych. Symulator kolejowy SMART wyposażony jest w pulpit lokomotywy Newag 6 DG, oprogramowanie symulacyjne z biblioteką trasy SIM Factor oraz stację instruktorską. Symulator Kontroli Traffic składa się z pięciu stacji dla kursantów i stanowiska instruktora.
Zorganizowane jest na wzór prawdziwego szpitala. Umożliwia to przeprowadzanie kształcenia studentów w taki sposób, by pokazać i przećwiczyć tok postępowania w sytuacji ratowania życia ludzkiego, a także opieki szpitalnej. Oznacza to odtworzenie warunków klinicznych, socjalnych, domowych oraz wypadków i zdarzeń masowych z zastosowaniem symulatorów: niskiej, średniej, wysokiej wierności, pacjentów symulowanych i standaryzowanych w celu kształcenia wysoko wyspecjalizowanych przyszłych kadr medycznych.
Podczas zajęć zachowana jest wierność symulacji medycznej, co oznacza, że studenci znajdują się w warunkach fizycznego i emocjonalnego realizmu, pozwalającego doświadczać działania w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.
W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej znajdują się specjalistyczne pracownie:
- sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich,
- sala egzaminacyjna OSCE,
- sala debriefingu,
- sala opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności,
- sala symulacji z zakresu BLS/ALS,
- pracownia nauki umiejętności technicznych,
- sala ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich i położniczych.
Dodatkowo w MCS działa symulator ZRM. Studenci ratownictwa medycznego mogą uczyć się m.in. medycyny ratunkowej przy wykorzystaniu symulatora karetki. Jest to w pełni wyposażony pojazd z profesjonalnym sprzętem.
Służy on do nauki m.in. medycyny ratunkowej. Przyszli ratownicy medyczni będą mogli ćwiczyć procedury: selekcji pacjentów (Triage), przyrządowego udzielania pierwszej pomocy, korzystania z fachowej aparatury medycznej (defibrylator, aparaty tlenowe, respirator itp.), opatrywania ran i złamań.
Budynek C
- 4 sale wykładowe
- 2 laboratoria informatyczne
- 4 sale językowe
- 33 sale ćwiczeniowe
- specjalistyczne laboratoria: chemii i biochemii, fizyczne i materiałoznawstwa
- pracowanie: fizjologiczna, ekologii i ochrony środowiska oraz żywienia zbiorowego
- sekretariat i dziekanat Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych, pomieszczenia administracyjne
- studio nagrań
- Biblioteka i wypożyczalnia
- Czytelnia Czasopism i Prasy
- Czytelnia Naukowa nr 1
- Czytelnia Naukowa nr 2
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące
- Technikum Akademickie
Budynek E - Centrum Konferencyjno-Widowiskowe
Znajdują się tu cztery w pełni niezależne sale wykładowe, oddzielone dźwiękoszczelnymi ścianami, mogące pomieścić łącznie blisko 1 000 osób. Modułowa konstrukcja pozwala na dowolną konfigurację; w zależności od potrzeb można połączyć trzy sale w jedną, która mieści około 750 słuchaczy, a wykład może być przekazywany także do czwartej sali, dzięki czemu w wykładzie może uczestniczyć jednocześnie niemal tysiąc osób.
W salach istnieje możliwość składania półkolistych trybun. Całkowite ich złożenie i zsunięcie powoduje utworzenie hali, w której można zorganizować zawody sportowe, targi, wystawy lub imprezy kulturalne.
Budynki D - Ośrodek Projektów i Edukacji
Znajdują się tutaj:
- laboratorium biochemii i mikrobiologii
- eko-pracownia
- pracownia techniki mikroprocesowej
- pracownia anatomiczna
- pracownia elektroniki i miernictwa
- pracownia e-edukacji
- pracownia odnawialnych źródeł energii
Centrum Socjoterapii, przeznaczone do zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz rodziców dzieci z zaburzeniami zachowań. Wyposażenie sal pozwala na wykorzystywanie ich do różnych form pracy terapeutycznej: muzykoterapii, biblioterapii oraz innych metod terapii przez sztukę gabinety terapii indywidualnej
Uczelniana farma fotowoltaiczna
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa wybudowała uczelnianą farmę fotowoltaiczną, która zlokalizowana jest poza kampusem Uczelni.
Inwestycja jest realizacją przyjętej przez Uczelnię Strategii Rozwoju Collegium Witelona Uczelnia Państwowa Uczelnia, realizując tę inwestycję, zakłada, że jej efektem będzie radykalna poprawa efektów dydaktycznych oraz ekonomicznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Oddana do eksploatacji farma fotowoltaiczna bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia wydatków Uczelni ponoszonych na zakup energii elektrycznej.
Inwestycja stanowi również ważny element tworzenia zaplecza badawczo-dydaktycznego Uczelni, podporządkowanego konieczności kreacji nowych kierunków kształcenia, planowanych przez Uczelnię w możliwie najbliższej perspektywie. Budowa farmy fotowoltaicznej, która jest obiektem w skali rzeczywistej, oraz jej zintegrowanie z już powstałym Laboratorium OZE (Wydział Nauk Technicznych i Ekonomicznych), jak i planowanym Centrum Efektywnego Zarządzania Energią, niewątpliwie wpłyną na uzyskanie środowiskowej przewagi w zakresie wyposażenia dydaktycznego i zwiększą atrakcyjność Uczelni.
Wszyscy studenci Collegium Witelona Uczelnia Państwowa mają możliwość ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej w formie:
stypendium socjalnego, zwiększenia stypendium socjalnego, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Wszyscy studenci Collegium Witelona Uczelnia Państwowa mają możliwość
ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej w formie: stypendium socjalnego, zwiększenia stypendium socjalnego, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia.
Kwoty pomocy materialnej w roku akademickim 2021/2022
Dodatkowe informacje: Sekcja ds. pomocy materialnej - pokój 30 w budynku A, tel. 76 723 22 24.
Dom Studenta przy ul. A. Mickiewicza 10
Zlokalizowany jest w centrum Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie parku i obiektów sportowych (stadion, korty tenisowe). Dużą zaletą lokalizacji jest bliskość Uczelni - około 15 minut pieszo od kampusu.
Dom Studenta oferuje:
Studiuj w Legnicy - zwiedzaj świat!
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa od wielu lat prowadzi intensywne działania, których celem jest otwarcie uczelni na współpracę z zagranicą. Wysiłki te zaowocowały nawiązaniem kooperacji z licznymi uczelniami europejskimi wyrazem czego stały się podpisane umowy o partnerstwie.
Uczelnia w ramach programów: Erasmus+ oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współpracuje z wieloma zagranicznymi uniwersytetami z: Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Włoch.
Studenci naszej uczelni mają możliwość studiowania jeden lub dwa semestry za granicą a także wyjechać na praktykę lub staż za granicę trwający 2 miesiące w ramach programów: Erasmus+ i PO WER. Zarówno na studia jak i praktykę można wyjechać do krajów programu oraz krajów spoza Unii Europejskiej. Więcej informacji o na stronie www.erasmusplus.org.pl i https://power.frse.org.pl
Studenci na wyjazd zagraniczny w ramach programów otrzymują stypendium, które przeznaczone jest na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni przyjmującej lub w przedsiębiorstwie albo instytucji przyjmującej.
Stypendyści programów: Erasmus+ jak i PO WER poprzez wyjazdy za granicę mają niepowtarzalną szansę doskonalenia swoich umiejętności językowych, nawiązania międzynarodowych znajomości, wyjazdy uczą również podejmowania trudnych wyzwań i kształtują postawy otwartości i tolerancji.
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa uczestniczy również w Europejskim Systemie Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS), który ma na celu ujednolicenie studiowania w Europie, a tym samym do pełnego uznawania okresu studiów odbywanych za granicą i w Polsce.
Wszelkie sprawy w zakresie wymiany studentów oraz programów i projektów edukacyjnych o międzynarodowym charakterze realizuje Sekcja ds. Współpracy z Zagranicą, mieszczące się w budynku C pokój 216.
Praktyki zawodowe
Studenci Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w trakcie studiów są zobowiązani do odbywania praktyk zawodowych, które umożliwiają im zweryfikowanie posiadanej wiedzy, zastosowanie jej w praktycznym działaniu, zdobycie doświadczeń oraz udoskonalenie ukształtowanych w toku studiowania umiejętności. Praktyki mogą być odbywane zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami.
Uczelnia od początku swej działalności współpracuje z licznymi podmiotami szczególnie ze środowiska lokalnego oraz regionalnego. Bogate zaplecze instytucjonalne wpływa na prawidłowy przebieg praktyk, ich jakość oraz przygotowanie studenta do przyszłej pracy.
Uczelnia posiada stale uaktualnianą bazę zakładów, z którymi ma podpisane bezterminowe porozumienia oraz umowy o realizację praktyk. Studenci naszej Uczelni odbywają praktyki w znanych i renomowanych firmach, są to m.in.: KGHM Polska Miedź S.A., podmioty Grupy Kapitałowej KGHM, banki, instytucje administracji samorządowej, sądy, prokuratury, przedsiębiorstwa z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dodatkowych informacji udziela Sekcja ds. praktyk zawodowych, mieszcząca się w budynku A pokój 203, tel. 76 723 22 21 lub 76 723 22 36.
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami, warunki do pełnego udziału w procesie rekrutacji, kształcenia oraz w życiu społeczności akademickiej.
Wspieramy osoby ze szczególnymi potrzebami poprzez:
W Uczelni funkcjonuje Pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Podmioty te podejmują działania na rzecz zwiększenia dostępności naszej Uczelni dla osób z niepełnosprawnościami oraz poprawy warunków studiowania.
Pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnościami
dr Wioletta Drzystek
tel. 76 723 22 24
e-mail: alicja.zienko@collegiumwitelona.pl